Hot témata ukončit

1903-1913: Počátek nezdolné Sparty

 

18. 9. 2023 Daniel Ryl

V roce 1903 zahájila svůj provoz automobilka Ford Motor Company, ve Francii se jel 1. ročník Tour de France a novým papežem byl zvolen Pius X. V prosinci však v kouzelné Praze také vznikl jeden z nejstarších, nejhrdějších a největších hokejových klubů v Evropě – naše Sparta! Až do prosincových oslav 120 let vám prostřednictvím nového seriálu Sparťanské kalendárium přineseme ohlédnutí za všemi dvanácti dekádami naší bohaté historie.

V nejkratší sparťanské dekádě se zpočátku vrátíme do přelomu 19. a 20. století, kdy si hokej získával svou popularitu. Tehdejší podoba se však výrazně lišila. Tehdejší bandy hokej se hrál s jinými holemi, hráči proháněli kulatý míček a na hřišti jich bylo v jednom mužstvu až jedenáct. Bandy hokej si získával čím dál větší popularitu, která vedla k založení nového klubu.

V neděli 6. prosince 1903 oficiálně vznikla A. C. Sparta, která společně s dalšími rozšířila seznam pražských klubů, které zápasily na zamrzlé Vltavě. V mužstvech však nebyli zarytí hokejisté, nýbrž jiní sportovci, zejména z řad tenistů. Svěřenci rychlobruslaře Jaroslava Petráka tím položili základy naší Sparty, která si už od počátku získávala respekt doma i v zahraničí.

1907: První triumf a statečná Sparta!

Už tři roky po svém založení dosáhli sparťané prvního úspěchu na čtvrtém ročníku turnaje časopisu Sport a Hry. Tradiční turnaj, leč vrtkavostí počasí nejistý, se odehrál v závěru roku podobně jako Spengler Cup. Už tehdy byly kvality sparťanů známé, definitivní respekt soupeřů si však získali už v prvním dni turnaje, kdy rozstříleli Akademický Sportovní Klub jednoznačně 32:0.

Ohlas a uznání zesílilo zejména ve druhém duelu proti I. ČLTK. Náš tým v polovině utkání ztrácel tři branky a herně zaostával, jenže ve druhé půli předvedli raketový vzestup a dokázal vybojovat cennou remízu 7:7! Že se Sparta nikdy nevzdává nejsou jen prázdné fráze, nýbrž základní princip našeho klubu, který naši předchůdci ctili od samého počátku.

„Už není každodenním zjevem, musí-li a dovede-li mužstvo učiniti nerozhodným zápas už skoro prohraný. Sparta dokázala, že má jednu úctyhodnou vlastnost, kterou snad právě proto, že ji má míti každý sportovec, každé mužstvo, tak zřídne nacházíme – totiž srdce a nezdolnou energii,“ stálo v předposledním vydání Sportu a Her.

V dalších dnech sparťané zdolali LTC jednoznačně 8:2, čímž si zajistili finálový duel proti favorizované Slavii. Jedno z prvních pražských derby přivábilo na Vltavu až 1200 diváků, kteří v relativně teplém počasí nad nulou sledovali vyrovnaný duel. Ačkoliv jsme začali lépe, poločas skončil po jednom gólu na obou stranách smírně a červenobílí začali druhý poločas lépe.

Ač vedli už o dvě branky, Sparta se nevzdala a dokázala otočit vývoj zápasu! I díky hattricku Malého nakonec brala na Nový rok vítězství 5:4 a první cennou trofej pro náš klub. „Mužstvo Sparty děkuje za své vítězství své statečnosti, houževnatosti a nikdy neochabující energii,“ píše 3. ledna 1907 týdeník Sport a Hry, jenž pro zajímavost vycházel každou středu a vyšel na 10 haléřů.

1909: Čechy oslnil hokej kanadský

Zlom v českém hokeji však nastavil až o necelé dva roky později. Bandy hokejisté si totiž zamilovali hokej kanadský, téměř v podobě, v jaké ho známe dnes. V listopadu 1908, rok po založení IIHF, oficiálně vznikl Český svaz Hockeyový (doslovný přepis, pozn. autora).

O tři měsíce později už sedmičlenný výběr odletěl na mezinárodní turnaj v Chamonix, kde i přes čtyři porážky zanechal pozitivní stopu. Čeští hokejoví mušketýři se v roce 1911 stali na svém prvním turnaji oficiálními mistry Evropy, načež titul obhajovali na domácím turnaji v Praze o rok později. Kvůli německému protestu proti neregulérnímu kluzišti a neoprávněnému startu mužstva Rakouska však byly výsledky anulovány, tudíž Češi o celkové vítězství přišli.

Kanadský hokej si tak získává srdce sportovců i fanoušků v Čechách, jenže jeho růst přibrzdí následující černé období první světové války.

Podobné snímky
Archiv novinek
 • Realme 9 Pro
  Realme 9 Pro
  Realme se chlubí, že novinka má nejlepší foťák ve své třídě
  16 úno 2022
  1
 • Princezna rebelka
  Princezna rebelka
  RECENZE: Milý středověk, ale Princezna rebelka si škodí levnou satirou
  19 srp 2022
  1
 • Euro 2016
  Euro 2016
  Sázkové kanceláře slaví rekord. Češi si na Euro vsadili za tři miliardy korun
  12 čec 2021
  1
 • Liga národů
  Liga národů
  Španělsko ovládlo Ligu národů. Penaltovou loterii vyhrál Carvajal
  18 čer 2023
  18
 • Erick Morillo
  Erick Morillo
  DJ Eric Morillo, autor světoznámé písně ‚I Like To Move It', byl nalezen mrtvý
  2 zář 2020
  5
 • Eva Holubová
  Eva Holubová
  Tipy na víkend 28. a 29. ledna: Bazárek na hradě, diskotéka pro děti ...
  26 led 2023
  2