Hot témata ukončit

Evropská liga souhrn prvních zápasů čtvrtfinále

Nemilé překvapení čekalo na fanoušky Liverpoolu, anglický klub doma prohrál 0:3 s Atalantou a řádně se mu vzdálil postup do semifinále. První italské derby vyznělo vítězně pro AS Řím.

Góly: 38. Gianluca Scamacca, 60. Gianluca Scamacca, 83. Mario Pašalić

Fotbalisté Atalanty si v prvním čtvrtfinálovém utkání Evropské ligy vyšlápli na Liverpool, který na jeho trávníku zdolali vysoko 3:0. Hrdinou atraktivního duelu se stal dvougólový Gianluca Scamacca, jenž potvrdil skvělou formu, když se prosadil ve čtvrtém z posledních pěti soutěžních duelů. Italové se tak stali prvním klubem, které v letošní sezoně zdolal výběr Jürgena Kloppa na jeho stadionu. Pro Reds to byla zároveň první soutěžní porážka na Anfieldu od 21. února minulého roku, kdy padli v osmifinále Ligy mistrů s Realem Madrid.

Fanoušci Liverpoolu dostali v posledních dnech před výkopem čtvrtfinále Evropské ligy dvě zprávy, jednu dobrou a jednu špatnou. Tou horší byl fakt, že smolná remíza na Old Trafford znamenala ztrátu první příčky v Premier League. Ta lepší hovořila o návratu řady zraněných opor v čele s Alissonem do tréninku. Atalantě, již provázela kolísavá forma demonstrovaná výhrou v Neapoli a prohrou v Cagliari, ještě nicméně čelil brankář Caoimhín Kelleher.

Irský gólman si první zdárný zákrok připsal i s trochou dávky štěstí už ve třetí minutě, kdy hlavou fantasticky vytěsnil střelu zblízka mířící z kopačky Maria Pašaliče. Na druhé straně hřiště se o úvodní gól nepostaral ani Darwin Núňez, jenž si sice skvěle naběhl na přihrávku od Curtise Jonese, z hranice šestnáctky ale zakončil daleko od levé tyče. O mnoho blíže k otevření skóre byl po necelé půlhodině hry Harvey Elliott, jeho technický obstřel z pravé strany pokutového území se však od břevna odrazil jen do tyče a ven. Úspěšný tak byl až ve 38. minutě Scamacca, jenž ve vápně obdržel výborný pas z pravé strany od Davideho Zappacosty a přízemním pokusem poslal hostující celek do poměrně překvapivého vedení. To mohl v závěru první půle ještě navýšit Teun Koopmeiners, jeho střelu ale po rychlém výběhu zneškodnil Kelleher.

Domácí trenér Klopp sáhl v poločasové přestávce ke třem střídáním, a na hřiště se tak dostal i tahoun liverpoolské ofenzivy Mohamed Salah. Egypťan na trávníku dlouho neotálel a v 56. minutě nebezpečně vypálil k levé tyči, tam byl ale včas připravený Juan Musso. Oživení hráči Liverpoolu však museli sklopit hlavy před uměním Charlese De Ketelaera, jenž na opačné straně hřiště našel perfektním centrem osamoceného Scamaccu a ten se neméně povedenou střelou z halfvoleje nemýlil. Reds se dočkali snížení v 79. minutě, gól Salaha ale kvůli ofsajdu platit nemohl. O třetí přesný zásah se tak po bídném návratu defenzivních hráčů domácího celku znovu postarali Lombarďané. Střelu Édersona sice ještě dokázal Kelleher zneškodnit, na dorážku Pašaliče už byl ovšem krátký.

Atalanta tak zopakovala necelé čtyři roky starý úspěch z Anfieldu a nakročila k postupu do semifinále. Odvetný duel je na programu 18. dubna.